Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olan Kaş günümüzde mütevazı bir tatil beldesidir. Vasıta ile Fethiye’den iki Antalya’dan üç saatlik mesafededir. 7,000 kişilik nüfusa sahip olan ilçemiz Bodrum ve Marmaris gibi yoğun turizm bölgelerinden farklıdır. Red Lion barlarının ya da Sky Sports kanalının sürekli açık olduğu ‘biftek ve cips’ restoranlarının bulunduğu bir yer değildir. Kaş, her köşe başında begonvil çiçeklerinin görüldüğü, şirin dar sokaklarından yürünen, çekici limanı ve marinası olan, ağaçlarla örtülü çay bahçelerinde keyifli sohbetlerin yapıldığı bir yerdir.

Kaş’ı cazip kılan bir diğer husus huzurlu çehresidir. Antalya ve Dalaman havalimanlarına belirli bir mesafede olduğu için, kalabalık turizm merkezlerine kıyasla, daha az sayıda ziyaretçinin geldiği bir ilçedir.

Modern Kaş antik Phellos şehrinin limanı olan Antiphellos’un kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Fethiye ile Antalya arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan Likya ve Roma dönemi yerleşimlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla, komşu bölgelerdeki Myra, Kekova, Patara, Xanthos, Leton, Tlos gibi birçok eski yerleşimi kolayca ziyaret edebileceğiniz merkezi bir konuma sahiptir. Ayrıca, Kaş’ın yaklaşık dört deniz mili (7,2 km) güneyinde Yunan adası Meis (Kastellorizo) bulunur.

Kaş ve çevresi coğrafi açıdan oldukça zengindir. Toros Dağları’nın uzantılarının oluşturduğu yaylalar, ormanlar, göller, mağaralar ve ırmaklar nadir güzelliktedir. Bu alanlar yürüyüş, tırmanma, kano, yamaç paraşütü ve kamp gibi hem zevkli hem de çevre dostu aktiviteler için idealdir. Aynı zamanda, Kaş dünyaca bilinen önemli bir dalış merkezidir. Şehir merkezindeki birçok dalış okulu tüplü ve derin dalış eğitimi vermektedirler. Dalıştan ziyade sadece yüzmeyi ve güneşlenmeyi tercih edenler ise sahil boyunca uzanan plaj ve koyların keyfini doyasıya çıkarabilirler.

Meis Adası'na en yakın noktayı oluşturan Kaş'ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yakın zamanda yapılan oteller bulunur. Kaş'ın içinde Büyük Çakıl PlajıKüçük Çakıl Plajı veAkçagerme Plajı'nda denize girmek mümkündür. Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı'na gidilebilir.

Kaş'ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş'a 18 km. uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır.

Kaş'ta artan turizm faaliyetleriyle birlikte, trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da gelişmektedir. Gömbe'deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi turist çeken doğa alanlarındandır. Akdağ'ın dibinde bulunan 1220 rakımlı bir yayla kasabası olan Gömbe Kaş'tan 65 km uzaklıktadır. 3015 m. yüksekliğindeki Akdağ ise Batı Toroslar'da Kızlar Sivrisi'nden sonra en yüksek zirvesidir.

Gömbe'de Komba antik kenti ve buradan 13 km. uzaklıkta Nisa antik kenti vardır. Ayrıca Kaş içinde Kandyba antik kenti vardır. Kaş'a 12 km uzaklıkta Phellos antik kenti bulunur.

Turistik açıdan önemli olan Kekova'daki batık şehre Kaş'tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız'a gidilip kayıkla da gezilebilir. .

İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye'nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir.

Sualtı doğal ve tarihi değerleri açısından Türkiye'de önemli bir noktadır. Bu nedenle bölgede sualtı ekolojisi, mağara bilimi ve arkeoloji araştırmaları 2003 yılından beri yapılmaktadır.